Bilişsel işlev, sağlıklı yaşlanmanın önemli bir yönüdür. İltihaplanma olarak da adlandırılan normal yaşlanma ile ilişkili iltihaplanma, bilişsel gerileme için birincil risk faktörüdür.


Meyve ve sebzelerde yüksek ve kalorilerde daha düşük bir diyet, özellikle bir Akdeniz Diyeti, kısmen ilişkili yüksek antioksidan ve polifenol alımı nedeniyle yaşa bağlı bilişsel gerileme riskini azaltabilir.


Palmiye yağının palmiye yağı meyvesinden ( Elaeis guineensis) ekstraksiyon işleminden elde edilen fenolik, Palmiye Meyvesi Biyoaktif kompleksi (PFBc)), yüksek antioksidan, özellikle E vitamini ve polifenol içeriği nedeniyle iltihabı dengelediği bildirilmektedir. Faydanın, antioksidanların gen ekspresyonu üzerindeki etkisiyle elde edildiği düşünülmektedir. Çeşitli in vitro, in vivo ve hayvan çalışmaları, PFBc’nin özellikle anti-inflamatuar ve antioksidan mekanizmalar yoluyla bilişsel işlevi geliştirmek için birçok faydasını desteklemektedir. Daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç duyulmasına rağmen, şimdiye kadar tamamlananlar, anti-inflamatuar antioksidan işlevleri aracılığıyla bilişsel işlevi geliştirmek için PFBc tüketmenin faydasını desteklemektedir.


KAYNAK: Nutrients. 2021 Mar 30, Palm Fruit Bioactive Complex (PFBc), a Source of Polyphenols, Demonstrates Potential Benefits for Inflammaging and Related Cognitive Function