Omega-3 yağ asitlerinin kullanımı bireylerde depresyonla mücadelede bazı semptomları azalttığına yönelik kanıtlar öne sürülmüştür. Bu konuda yapılan bir çalışmayı sizler için özetledik.


Depresyon, toplumda görülme sıklığı %4,4 olan ve dünyada yaşam kalitesini en çok engelleyen hastalıklar arasında yer alan yaygın psikiyatrik bozukluklardan biridir. Günümüzde depresyon, sebepleri anlaşılmaya çalışılan ve tedavi yöntemleri üzerine pek çok araştırma yapılan güncel bir konu haline gelmiştir. Yapılan çalışmalara göre hem bireysel hem de toplumsal boyutta önemli bir halk sağlığı problemi haline gelmeye başlayan bu soruna, diyetteki n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin etkisinin irdelenmesi önemlidir.


Yapılan çalışmalar sonucunda depresyon tedavisinde n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin antiinflamatuar etkiler göstererek, membran akışkanlığını arttırarak, nörotransmitter geçişini değiştirerek, hipotalamus-hipofiz-adrenal aksın aktivitesini ve nörotrofik faktörlerin seviyelerini etkileyerek ve nöroplastisiteyi arttırarak etkili olabileceği birçok çalışmada bildirilmiştir. Bireye özel uygun miktarlarda n-3 çoklu doymamış yağ asitleri kulanımı ile ilişkili bir yan etkinin henüz belirlenmemiş olması nedeniyle daha fazla araştırma yapılmaktadır.


Depresyon tedavisinde n-3 ÇDYA’ların klinik uygulamaları ile ilgili 2019 yılında yayınlanan bir rehberde, 1-2 g/gün EPA ya da 1-2 g/gün EPA içeren EPA/DHA (>2:1) takviyesinin yetişkinlerde depresyonda destekleyici tedavi olarak kullanılması önerilmektedir.


KAYNAK: Guu T-W, Mischoulon D, Sarris J, Hibbeln J, McNamara RK, Hamazaki K et al. International Society for Nutritional Psychiatry Research Practice Guidelines for omega-3 fatty acids in the treatment of major depressive disorder. Psychother Psychosom. 2019:88:263-73.